Požár roubenky

ZNIČENÍ ROUBENEK

Ve středu obce Liběšice při hlavní silnici na křižovatce na Polepy v nevelké vzdálenosti od kostela a obecního úřadu s nacházela roubená usedlost čp. 12 skládající se z velké roubenky, malého roubeného výměnku, sušárny chmele a stodoly.
Bohužel nacházela, protože nyní jsou z ní jen ohořelé zbytky. 17. srpna 2011 krátce po 4. hodině ranní probudila spící Liběšice siréna - hořela malá roubenka. Díky velice rychlému zásahu liběšických hasičů (Karel Zenker, Jaroslav Matoušovský, Václav Trembač, Radek Zeman a Lukáš Pavel), kterým přijeli na pomoc hasiči z Úštěka, Lovečkovic a Litoměřic, roubenka zcela neshořela. Policejní pes vytipoval v přízemí jedno místo založení požáru. Říkali jsme si: "Zaplaťpánbu, velká roubenka od malé nechytila".
Avšak v pondělí 19. září 2011 v 1 hodinu 45 minut houkala siréna opět. Obrovská záře plála do noci - hořela velká roubenka. Zasahovali opět liběšičtí hasiči (Karel Zenker, Jaroslav Matoušovský, Radek Zeman, Václav Trembač, Pavel Brož, Lukáš Pavel, Lukáš Voňka, Petr Tkáč) a hasiči z Úštěka, Lovečkovic a Litoměřic.
Opět díky jim roubenka nelehla popelem zcela. Shořela střecha, druhé podlaží a půda.
Požár byl opět založen - policejní pes nalezl čtyři místa se stopami po benzínu.
Zatím neznámý žhář zničil nejen jednu z nejstarších staveb v obci a způsobil tak nedocenitelnou škodu, ale ohrozil i sousední dům, ve kterém spala matka se dvěma syny.
Strašným žárem u domu popraskaly okenní tabule, dřevěné rány oken již byly také ohořelé, tašky na střeše byly rozpálené. Poškozena byla i lampa veřejného osvětlení v uličce, jejíž polykarbonátový kryt se roztekl.
Štěstím pro další okolní domy bylo, že pršelo, neboť hořící dřevěné šindele ze střechy létaly desítky metrů daleko od požáru.